Adaptacja

Ważne informacje dot. spotkania adaptacyjnego

Serdecznie zapraszamy Rodziców 3-latków na zebranie informacyjne, które odbędzie się w naszym przedszkolu 30 sierpnia o godz. 16.00 (bez dzieci).

Dnia 31 sierpnia w godz. 9.00 – 10.00 odbędą się spotkania adaptacyjne w poszczególnych grupach z udziałem rodziców i dzieci.

Ze względów epidemiologicznych prosimy, aby każde dziecko reprezentował tylko jeden rodzic. Prosimy również o przestrzeganie zasad zakrywania ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego na terenie przedszkola.

Rady na dobry początek

Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu – rady na dobry początek

Kiedy dziecko idzie do przedszkola rozpoczyna się nowy etap w życiu całej rodziny. Każde dziecko jest inne i każde wymaga indywidualnego podejścia. Zadaniem rodziców i nauczycieli jest ułatwienie dziecku wejścia w nowe środowisko, przygotowanie Go do roli przedszkolaka.

Trening samodzielności

By ułatwić dziecku strat w przedszkolu, dużo wcześniej uczmy je samodzielności. Starajmy się nie wyręczać dziecka w różnych czynnościach. Jest mnóstwo czynności w których trzylatek świetnie sobie poradzi. Odpowiednio zmotywowane dziecko chętnie podejmie małe wyzwania, a sukces buduje w dziecku poczucie własnej wartości. Zadbajmy o to, aby ułatwić dziecku osiąganie tego sukcesu. Łatwiej samodzielnie założyć wygodne ubranie bez guzików czy kapcie bez sznurówek. Robiąc zakupy zwracajmy uwagę czy nasze dziecko ma szanse samodzielnie je założyć, czy nawet nam dorosłym sprawia to kłopot.

Wyprawka ważna rzecz

Warto zaangażować dziecko w proces jej kompletowania. Wspólne przeszukiwanie szafy, czy zakupy, wybór worka, nowych kapci dadzą dziecku poczucie wyczekiwania na coś ciekawego. To również doskonała okazja do rozmów o tym, co będzie się działo w przedszkolu i do czego te wszystkie rzeczy będą potrzebne. Pamiętajmy, że zakupy nie są tutaj celem, tylko pretekstem do rozmów.

Przytulanka do przedszkola

Każdy trzylatek w naszym przedszkolu może przynosić ukochaną maskotkę. Warto wybrać wspólnie z dzieckiem takiego przyjaciela, który będzie namiastką domu i sprawi, że dziecko poczuje się pewniej.

Przedszkole – nowe miejsce w świecie dziecka

Warto wyposażyć dziecko w podstawową wiedzę, co to jest przedszkole. Opowiadamy jakie atrakcje czekają na przedszkolaków, jak dzieci wspólnie się bawią, śpiewają, tańczą. Rolą rodzica jest rozbudzenie ciekawości dziecka. Można posłużyć się książeczkami o przygodach przedszkolaków.

Zapewnienie, że rodzic przyjdzie

Jedną z najczęstszych obaw dziecka w procesie adaptacji jest lęk przed tym, że będzie musiało zostać w przedszkolu „na zawsze”. Ważne, by przy każdym pożegnaniu, jak również we wcześniejszych rozmowach z dzieckiem pojawiało się zapewnienie, że rodzic zawsze przyjdzie po dziecko. Budujemy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa.

Czas według dziecka

Dziecko najlepiej funkcjonuje w uporządkowanym i powtarzalnym rozkładzie dnia. Pomaga również świadomość tego, co następuje po sobie. Ustalone stałe posiłki doskonale nadają się do określania czasu odbioru dziecka z przedszkola. Przekazujmy dziecku informacje: „przyjdę po obiedzie” lub „przyjdę po podwieczorku” i zawsze dotrzymujmy słowa.

Nasze umowy

Warto ustalić z dzieckiem sposób rozstania i kolejność wydarzeń, np. „Teraz Cię przytulę, dam ci buziaka i pojadę do pracy, a Ty wejdziesz do sali i przywitasz się z panią. Umawiamy się, że mama przyjdzie po obiedzie” Pamiętajmy, zawsze dotrzymujmy słowa! Uważajmy jednak co obiecujemy dziecku: „Pani zadzwoni do mamy jeśli będziesz płakał” – to najgorszy komunikat jaki możemy przekazać naszemu dziecku.

Płacz dziecka

Pożegnanie w przedszkolu jest  jednym z najtrudniejszych momentów zarówno dla dziecka jak i dla rodzica.  Pożegnanie powinno być dostosowane do temperamentu dziecka i wypracowanych już wcześniej w rodzinie sposobów rozstawania się. Nie przedłużajmy go w nieskończoność. Postarajmy się, by było cieple i czułe, koniecznie z zapewnieniem, że przyjdziemy w ustalonym czasie. Nie bójmy się płaczu dziecka. Łzy nie są złe, są naturalnym objawem uczuć i emocji, jakich doświadcza dziecko. Są wyrazem smutku spowodowanego rozstaniem z rodzicem. Czas pełnej adaptacji jest różny dla każdego dziecka. Bądźmy wsparciem dla naszego dziecka, okażmy zrozumienie dla jego uczuć.

Nasze emocje i nastawienie

Dzieci doskonale odbierają nasze emocje. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, odczuwamy lęk, bądź niepokój, nasze dzieci mogą je od nas przejmować. Na pójście do przedszkola musi być przygotowane nie tylko dziecko, ale również rodzic. Nasze obawy i podświadoma niechęć do rozstania się z dzieckiem jest najczęściej przez nie wyczuwana. Bądźmy pogodni i uśmiechnięci, uwierzmy w to, że dziecko sobie poradzi. W rozmowach przekazujmy pozytywny obraz przedszkola, nigdy nie straszmy – „jak pójdziesz do przedszkola to zobaczysz”. Zmiana, jaką jest pójście do przedszkola to dla maluchów ważne i stresujące wydarzenie. Motywujemy, zachęcamy i wspieramy nasze dziecko

Wyprawka

WYPRAWKA PRZEDSZKOLNA:

Pierwszego dnia do przedszkola należy przynieść :

• kapcie – zapinane na rzepy, podpisane;
  • poduszkę i kocyk (podpisane);
  • paczkę chusteczek higienicznych;
  • paczkę chusteczek nawilżanych;
  • ubranka na zmianę (zostawiamy w szatni w podpisanym, materiałowym worku);

Szanowni Państwo,  pierwszego dnia przynieście ze sobą również:

• Uśmiech dla swojego dziecka, pewność, że sobie poradzi, pozytywne emocje;
  • Zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkolnego, że zrobią wszystko,  co należy, aby ułatwić waszemu dziecku trudny początek nowej drogi.
Rozkład dnia

Rozkład dnia dla grup 3 i 4 letnich – kliknij, aby otworzyć/pobrać.