Produkty zbożowe w naszym przedszkolu

Produkty zbożowe w diecie PRZEDSZKOLAKA

Produkty zbożowe stanowią główne źródło złożonych węglowodanów, które dostarczają organizmowi energii. Zboża to bogactwo składników mineralnych, są w nich: żelazo, miedź, magnez, cynk oraz potas i fosfor. Witaminy zawarte w zbożach to głównie: witamina E oraz witaminy z grupy B (kwas pantotenowy, kwas foliowy, niacyna, tiamina i ryboflawina). Nieoczyszczone zboża dostarczają również błonnika, który wspomaga trawienie i korzystnie wpływa na rozwój fizjologicznej flory jelit.

Wartość odżywcza zbóż zależy od stopnia przemiału ziarna. W procesie tym usuwana jest zewnętrzna część ziarna, pozbawiając je substancji odżywczych. Produkty o wysokim przemiale, jak biała mąka i produkty z niej pochodne, drobne kasze, zawierają znacznie mniej witamin, składników mineralnych czy substancji czynnych jak enzymy niż produkty z pełnego przemiału.

W diecie dzieci powinny się znaleźć produkty zbożowe o niewielkim stopniu przemiału odznaczające się wysoką zawartością witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.

Produkty te w większości mają średni indeks glikemiczny, co oznacza, że cukier z nich uwalnia się do krwi stopniowo i utrzymuje się na stałym poziomie, dostarczając energię na stałym poziomie.

Stosując się do tych rad w naszej przedszkolnej kuchni stosujemy:

• mąki razowe (orkiszowa, pszenna, gryczana, ryżowa) i przygotowujemy z nich naleśniki, ciasta, kluski i racuchy
  • pełnoziarniste makarony
  • płatki naturalne czyste: owsiane, jęczmienne, orkiszowe, gryczane
  • kasze i ryże pełne: kasza jaglana, kasza gryczana, kasza gryczana biała, kasza jęczmienna, ryż brązowy

Pieczywo w naszym Przedszkolu dostarczane jest przez lokalną  piekarnię „Grzybki” znaną z wysokiej jakości wyrobów.

Dla naszych przedszkolaków wybraliśmy

BUŁKĘ ORKISZOWĄ

Mąka orkiszowa, woda, posypka otręby pszenne, drożdże, sól

BUŁKĘ OTRĘBOWĄ