Czytanie uskrzydla!

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!

Od lat nasze przedszkole realizuje program propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych.

Propagowanie czytelnictwa w naszej placówce:

 • Codziennie w grupach czytamy literaturę dziecięcą.
 • W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” zapraszamy rodziców i dziadków naszych dzieci, absolwentów przedszkola oraz innych gości do głośnego czytania.
 • W każdej sali przygotowany jest kącik książki (dzieci same wybierają książki do oglądania lub do czytania przez panią nauczycielkę).
 • W miejscu ogólnodostępnym zorganizowaliśmy „Kącik Wymiany Książek” – gdzie dzieci mogą wymieć się książkami.
 • Organizujemy spotkania z autorami ciekawych książek cyklicznie przyjeżdża do nas pani Barbara Ciemska – autorka książek z cyklu Akademia dobrego wychowania oraz Bezpieczny Świat Dziecka.
 • Współpracujemy z Biblioteką Publiczną w Rembertowie, gdzie uczestniczymy w zajęciach tematycznych – przedstawiających książkę jako źródło wiedzy.
 • Realizujemy Klucz do czytania wg. Wygotskiego – program literacki (czytanie wybranej bajki i jej inscenizacja).
 • W oparciu o wiersze, bajki przygotowujemy programy artystyczne i przedstawienia teatralne dla zaproszonych gości oraz na inne występy lokalne.
 • W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zaprosiliśmy do przedszkola Panią Prezydentową Agatę Kornahauser – Dudę. Pierwsza Dama przeczytała młodszym dzieciom wiersze Juliana Tuwima, natomiast starsze dzieci z zainteresowaniem wysłuchały kolejnych przygód królewny Aurelki.
 • Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom gościliśmy panią Ilonę Chylewską – redaktorkę z Radia Bajka, która czytała bajki ze swojej autorskiej płyty pt. „Magia zaklęta w literach„.
 • Polecamy strony: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/ oraz http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista (Złota lista książek dla dzieci polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

(…) Zacznijmy od korzyści z głośnego czytania dla zdrowia emocjonalnego dziecka. (…) Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka. Jeżeli rodzice nie znajdują czasu dla dziecka, przedkładając nad jego potrzeby swą karierę, zarobkowanie lub własne przyjemności, nieświadomie narażają całą jego przyszłość. Brak więzi z rodzicami w dzieciństwie jest niemal gwarancją ogromnych życiowych problemów, natomiast mocna i zdrowa więź z nimi daje na całe życie silny fundament oraz osłonę przed złymi wpływami, na które dziecko będzie odporniejsze, mając pewność rodzicielskiej miłości i czerpiąc z bogatych zasobów własnego intelektu i wiedzy, zdobytych dzięki czytaniu. (…)

Powyższe cytaty pochodzą z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej „Wychowanie przez czytanie” wydanej przez Świat Książki.

Wizyta Pani Prezydentowej w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. 

W dniu 7 czerwca 2016 roku nasze przedszkole odwiedziła Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda, żona Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Dzieci powitały Pierwszą Damę pieśnią i tańcem ludowym. W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Pani Prezydentowa przeczytała najmłodszym przedszkolakom wiersze Juliana Tuwima, starsze dzieci natomiast z zainteresowaniem wysłuchały kolejnych przygód królewny Aurelki – bohaterki książki R. Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Maleńkie Królestwo Królewny Aurelki”. Wspólnie z dziećmi Pierwsza Dama spontanicznie recytowała wiersze Jana Brzechwy, zagrała też na tamburynie do utworu „Polka – Dziadek”.

Pani Prezydentowa podkreślała, jak ważną rolę odgrywa głośne czytanie i zachęcała do takiej formy spędzania czasu dzieci z rodzicami. W podziękowaniu za piękne czytanie wierszy i książki, dzieci podarowały Pani Prezydentowej kwiaty i namalowany przez siebie obrazek. W przedszkolu  Pierwsza Dama zobaczyła sale dzieci, gabinet logopedyczny, salę integracji sensorycznej, spotkała się również z nauczycielami na wspólnej rozmowie.

Link do oficjalnej relacji z tego wydarzenia: 
http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,106,pierwsza-dama-podczas-finalu-xv-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom.html

Zespół Pedagogiczny